Ataki Paniki – współwystępowanie
Współwystępowanie innych zaburzeń
Lęk paniczny powiązany jest z wieloma innymi zaburzeniami. Opierając się na dużej próbie klinicznej (N=1127) Brown, Campbell i inni (2001) ustalili, że 60% osób z głównym rozpoznaniem napadu paniki z agorafobią miało przynajmniej jeszcze jedno rozpoznanie zaburzenia z osi I. Najczęstszym współwystępującym zaburzeniem była głęboka depresja (23%), lęk uogólniony GAD (22%), fobia społeczna (15%) oraz specyficzne fobie (15%). Zespół stresu pourazowego (PTSD) oraz zaburzenia obsesyjno – kompulsywne współwystępowały stosunkowo rzadziej, odpowiednio (4%) oraz (7%). Zaburzenie lęku panicznego przebiega ciężej u osób z głęboką depresją (Breier, Charney, & Heninger, 1984). W kategoriach czasowych związków jest bardziej prawdopodobne, że lęk paniczny poprzedzony jest występowaniem jakiegokolwiek zaburzenia lękowego wcześniej (Brown, DiNardo, & Campbell, 2001; Newman i inni, 1996).
Nadużywanie substancji jest również powszechne w przypadku zaburzeń lęku panicznego (np. Sbrana i inni, 2005). Wyniki Narodowego Badania Epidemiologicznego (National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions) na próbie 43093 respondentów wskazały, że napady lęku panicznego z agorafobią oraz lęk uogólniony (GAD) jest bardziej powiązany z nadużywaniem substancji niż inne zaburzenia nastroju (Grant i inni, 2004).
Wskaźniki z osi II zaburzeń osobowości szacunkowo od 25 do 75% w szczególności koncentracja symptomów z grupy C (Diaferia i inni, 1993; Renneberg, Chambless & Gracely, 1992) również wykazują związek z atakami paniki. Występowanie osobowości: borderline, zależnej, schizoidalnej czy schizotypowej w wieku 22 lat jest znaczącym predyktorem wystąpienia lęku panicznego w wieku 33 lat (Johnson, Cohen, Kasen, & Brook, 2006).
Panika i próby samobójcze
Chociaż dane wskazują, że osoby z napadami lęku panicznego 2,5 razy częściej dokonują próby samobójczej niż osoby z innymi zaburzeniami psychiatrycznymi (Weissman, Klerman, Markowitz, & Oulette, 1989) późniejsze wyniki badań były w sprzeczności z tymi danymi, wskazały, że próby samobójcze praktycznie nie są powiązane z atakami paniki (np. Beck, Steer, Sanderson, & Skeie, 1991; Swoboda, Amering, Windhaber, & Katsching, 2003).